Dr. Ayfer Aydın

Dolgu

DOLGU UYGULAMALARI 

Cildimizde zamanla oluşan değişikliklerden en önemlisi cilt altındaki yağ dokunun azalması ve cilde nem ve gerginlik sağlayan maddelerin kaybıdır. Bu olayın sonucu ciltte hacim kaybı, kırışıklıklar, ciltte çökmeler, sarkmalar ve dudaklarda incelme ortaya çıkmaktadır. Estetik amaçla yapılan dolgu uygulamaları ciltteki ince ve derin kırışıklıkların giderilmesi, ciltteki hacim kaybının ve çukurların yok edilmesi amacıyla cilt altına uygulanan özel enjeksiyon tedavisidir.

 

DOLGU HANGİ BÖLGELERE YAPILABİLİR

Estetik amaçla uygulanan dolgu maddeleri burun kenarlarındaki kırışıklıklara, ağız kenarlarındaki sarkmalara, elmacık kemiğinin bulunduğu bölgenin dolgunlaştırılmasında kullanılmaktadır. İnce dudakların ya da yaşla incelmiş dudakların kalınlaştırılmasında dudak içine uygulanmaktadır. Mimikle ortaya çıkan kaş arası ve alın çizgilerinin giderilmesinde kullanılabilir. Gözaltı çukurlarının iyileştirilmesinde dolgu uygulamaları yapılabilir. El sırtına yapılan dolgu uygulamaları, zamanla hacmini kaybetmiş ve yaşlı görünen ellerin daha genç görünmesine neden olur.

 

DOLGU UYGULAMALARI NASIL YAPILIR

Estetik amaçla yapılan dolgu uygulamaları kısa süren ve ağrılı olmayan bir işlemdir. İşlem öncesi uygulama yapılacak alana anestezik kremler sürülür. Kişinin yüz ve cilt yapısı incelenir ve hangi bölgelere hangi dolgu malzemelerinin kullanılacağı saptanır. İşlem öncesi fotoğraflama yapılır. İşlem için özel ince iğne uçları kullanılmaktadır. Enjeksiyon işlemi bittikten sonra morluk olmaması için özel kremler uygulanır. Uygulama cildin durumuna ve kullanılan dolgu maddesine göre 6 ay ila 1 yıl sonra tekrarlanabilir.

 

DOLGU ENJEKSİYONLARINDA HANGİ MADDELER KULLANILIR

Estetik dolgu uygulamalarında kullanılan maddeler etkinlik sürelerine gore üç gruba ayrılırlar: kalıcı olan dolgular, yarı kalıcı olan dolgular ve kalıcı olmayan dolgu maddeleri.
Kalıcı ve yarı kalıcı olan dolgu maddelerinin etkileri 2-5 yıl kadardır. Ancak bu maddelere bağlı allerjik reaksiyonlar, dolgu maddelerinin ciltaltında sert doku oluşturması gibi yan etkileri nedeniyle daha az
kullanılmaktadır.

Estetik amaçla en sık kalıcı olmayan “hyaluronik asit” dolgular kullanılmaktadır. Bu madde cilt altında bulunan bir destek maddedir ve yaşla birlikte ciltteki miktarı azalmaktadır. Dolgu maddesi olarak kullanılan hyaluronik asit dolgular, labaoratuvar ortamında hazırlanan ve cilt ile uyumlu bir maddedir.

 

DOLGU UYGULAMALARININ ETKİ SÜRESİ NE KADARDIR

Dolgu maddelerin etki süresi uygulama yapılan alana ve uygulanan dolgu maddesine gore değişmektedir. Kişinin cilt yapısı da önemli bir faktördür.

Dudaklara uygulanan dolgu maddelerinin kalıcılığı 4-8 ay arasında değişmektedir. Eğer uygulama dudak kenarlarına, dudakları belirginleştirmek için yapılıyorsa etki 12-18 aya kadar uzayabilir.

Yanak hacimlendirilmesi veya ağız kenarlarına yapılan dolgu uygulamalrında kalıcılık ise 6-12 arasında değişmektedir.

 

DOLGU UYGULAMALARININ RİSKLERİ VARMIDIR 

Estetik amaçla yapılan dolgu uygulamaları tecrübeli olan bir doktor tarafından ve mutlaka bir tıp merkezinde yapılmalıdır. Kullanılan dolgu malzemesi mutlaka bilinmelidir. Nereden geldiği belli olmayan ve sağlık bakanlığı tarafından ruhsatlı olmayan ürünler kullanılmamalıdır.

Yarıkalıcı veya kalıcı dolgu malzemelerine bağlı allerjik reaksiyonlar, sert doku oluşumu gelişme riski kalıcı olmayan dolgulara gore oldukça yüksektir.

Dolgu uygulamaları sırasında veya sonrasında kanama, kızarıklık, şişlik, morarma görülebilir.

 

DOLGU FİYATI?

Dolgu uygulama alanları, uygulanacak dolgu miktarına göre dolgu fiyatı değişmektedir.

Dolgu fiyatı hakkında bilgi almak için 02122155499 numaralı telefonla iletişime geçebilirsiniz.

 

BİZE ULAŞIN

Field is required
Field is required Incorrect email
Field is required
Your message was sent successfully
Sorry, your message was not sent