Dr. Ayfer Aydın

Varis Tedavisi

VARİS TEDAVİSİ 

Genel anlamda 50 yaşın üzerindeki kadın ve erkeklerde toplardamar sorununa bağlı olarak varis hastalığı bulunmaktadır. Türkiye'de kesin bir rakam olmamakla birlikte 10 milyon ve üzeri hasta olduğu tahmin edilmektedir. Çeşitli sebeplerle oluşan varisler sıklıkla damarlardaki kapak yetmezliğine bağlı olarak gelişen damarların gözle görülür derecede belirgin olmasıdır. Öncelikle toplardamarların üzerinde oluşan deformasyon estetik açıdan rahatsız edici durumlara sebebiyet verir. Kısaca varis hayat kalitesini düşüren sıkıntılı bir durumdur. Şimdi varisi daha yakından tanıyalım…


VARİS NEDİR?

Varis toplardamarların genişlemesi olarak tanımlanır. Varisin oluşumunda birden fazla faktör etkendir. Gebelik, şişmanlık, uzun süre ayakta kalmak, bazı meslekler, kadın olmak, doğum kontrol hapları ve hormon tedavileri, dar giysiler giymek, kabızlık, yaşlılık ve genetik faktörler…

Varis, toplardamar kapakçığındaki yetmezlik sonucu oluşur. Bacaklarımızdaki toplardamarlar kirli kanı yer çekiminin tersi yönünde temizlenmesi için akciğerlere ve kalbe taşıyan damarlardır. Bu damarların içinde yukarı doğru akımın sağlanabilmesini kolaylaştıran ve aşağıya doğru kanın toplanmasını engelleyen kapaklar vardır. Bacak kaslarının çalışması ve kan bu kapakların yardımı ile tek yönlü olarak yukarı ilerler. Ancak kapaklarda hasar oluştuğunda kanın yer çekimi ile aşağı yönde basınç oluşturması ile yüzeysel toplardamarlarda varisler oluşur.


VARİSİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Varisin neden olduğu başlıca şikayetler şunlardır:

– Bacaklarda mavi mor şişlikler
– Özellikle ayakta durmakla artan ağrı
– Tam olarak “ağrı” şeklinde tarif edilemeyen huzursuzluk hissi
– Çabuk yorulma ve bacaklarda ağırlık hissi
– Bacaklarda şişlik
– Bacaklarda uyuşukluk
– Gece krampları
– Kaşınma


VARİS ÇEŞİTLERİ

Temel olarak 3 varis tipi vardır.

– Büyük varisler: Deriden bariz çıkıntı yapan, çapları 4-15 mm arasında değişir.

– Orta boy varisler: Deriden hafif çıkıntı yapan, yeşil renkli, çapları 2-4 mm arasında değişir

– Kılcal varisler: Deriden çıkıntı yapmayan, çapları 1-2 mm den küçük olan kırmızı-mor renkli olan varislerdir.


VARİS TEDAVİSİ

Hastanın şikayet ve istekleri ayrıca hastalığın derecesine göre 3 değişik tedavi aşaması vardır:

1-Varis Çorabı; Basınçlı çorap ya da elastik bandaj uygulanması

2-Skleroterapi- Varisli damar içine sklerozan madde enjesiyonu ile hafif ve orta derecedeki varisin tedavis ,

3-Ameliyat- İleri derecedeki VarisinCerrahi olarak çıkarılmasıdır.
--Çorap uygulaması ve medikal tedavi ancak hastalığın ilerlemesini engelleyebilir var olan varisi yok etmez 

--Skleroterapi (yani damar içine sklerozan madde enjeksiyonu--sıklıkla varisin başlangıç dönemlerinde basit kılcal varislerde ve orta düzeydeki varislerin tedavisinde  ya da ameliyat sonrası tedaviyi tamamlamak için uyguladığımız son derece etkili efektif bir varis tedavisi yöntemidir. 


Örümcek ağı ve retiküler varisler içinskleroterapi ve/veya transdermal lazer tedavisi yapılıyor. Bu tedavinin ana amacı, estetik görünüm. Bu oluşumlar kişide ciddi anlamda bir sağlık problemi yaratmıyor.

Transdermal lazer tedavisi genellikle kırmızı renkli, 1 mm. ve daha ince kılcal damarların tedavisi için kullanılıyor.

Skleroterapi ise 1 mm.’den kalın lezyonların tedavisi amacıyla uygulanıyor. İki tedavi yöntemi birbirlerinin alternatifleri olmayıp daha çok birbirlerini tamamlayıcı tedaviler. Her iki tedavi de seanslar halinde yapılıyor. Hastanın hastanede yatması gerekmiyor.


VARİS NEDEN TEDAVİ EDİLMELİDİR

Varisli bölgelerde oksijenlenmeyen kan birikmektedir. Yani dokuda temizlenmeyen kirli kan birikmektedir. Bu durum da zamanla o bölglerede şiddetli ağrılara ve yaraların açılmasına ; iyileşmeyen atonik yara dediğimiz yaraların açılmasıma yol açmaktadır. Dolayısıyla varis kozmetik bir sorun değil önemli bir sağlk sorunudur ve tedavi edilmesi en doğrusu olacaktır.VARİS TEDAVİSİNDE EN SIK YAPTIĞIMIZ SKLEROTERAPİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIYOR?

Bu tedavi 80 yılı aşkın zamandır uygulanıyor. Skleroterapide çok ince iğneler aracılığıyla damar içine sklerozan madde enjeksiyonu (genellikle sodyum klorür) yapılıyor. Bu madde damar iç yüzeyinde hasar yaratarak damar duvarlarının yapışmasını sağlıyor. 

Yapışan damar artık içinde kan geçmediği için görünmez hale geliyor ve zaman içinde de vücut tarafından emilip yok ediliyor.

Merak edilen bir konu da, bu damarları yok etmenin vücut için sakıncalı olup olmadığı. Bunlar normal insanlarda bulunmaması gereken ve bir fonksiyonu olmayan damarlar olduğundan, bunların yok edilmesi zararlı değil.

Skleroterapinin her seansı genellikle 10-15 dakika sürüyor. Her seansta yok edilen damar miktarı damarların çaplarına, kullanılan ilaç miktarına ve hastanın genel durumuna göre değişiyor. Tedaviden sonra hastaya hafif basınçlı bir çorap giydiriliyor ve hastanın 15-20 dakika yürümesi isteniyor. Bu çorabın 3 gün boyunca banyo dışında sürekli giyilmesi gerekiyor.

Tedavinin hemen sonrasında enjeksiyon yerindeki damarlarda kabarıklık görülüyor. Daha sonra bu bölgede morluklar ve nadiren de kabuklanmalar oluşuyor. Seanslar genellikle 1 hafta ara ile yapılıyor.

Skleroterapi ile damar oluşumlarının % 60-80’i yok ediliyor. Kılcal damarlar 3-6 haftada, daha büyük damarlar ise 3-4 ayda yok oluyor. Hastaların yüzde 10’unda tedaviye yanıt alınamıyor. Bu hastalarda işlemin tekrarlanması gerekebiliyor.


VARİS TEDAVİSİ FİYATI?

Varis tedavisi için seçilen yönteme ve varis yoğunluğuna göre varis tedavisi fiyatı değişmektedir.Varis tedavisi fiyat bilgisi için 02122155499 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz.BİZE ULAŞIN

Field is required
Field is required Incorrect email
Field is required
Your message was sent successfully
Sorry, your message was not sent