Aşırı Terleme Tedavisi

Home Aşırı Terleme Tedavisi

Aşırı Terleme Tedavisi

Aşırı Terleme Nedi̇r ?

Aslında terleme fizyolojik bir durumdur. Hepimiz terleriz ve terleme yoluylada  çok sayıda toksin atarız.

Yani terlemek normal ve sağlıklı bir durumdur. Ancak aşırı terlemek bazen yaşam konforunu bozacak hastalık düzeyinde fazla olduğunda Aşırı Terleme- Hiperhidrozis dediğimiz tedavi gerektiren bir hal alır.

AŞIRI TERLEME NEDEN OLUR ?

%90 aşırı terlemeye neden olan sebep bulunamaz. Kişiye özel genellikle genetik bir durumdur.  Sempatik sinir sisitemi biraz fazla çalışan,hassas utangaç insanlarda, yada tam tersi mükemmelliyetçi titiz insanlarda da sıklıkla görülür.

%10 sıklıkta ise altta yatan bir hastalığa bağlı tüm vücut -bir bölgeye lokalize olmayan aşırı terleme gelişebilir.

Dolayısyla Altta yatan sebeplerin tetkik edilmesi önemlidir. En sık Aşırı Terlemeye neden olan hastalıkları şöyle sıralayabiliriz. Troid bezinin aşırı çalışması(Hipertroidi) ,Sempatik sinir sisteminin aşırı çalışması, Şeker hastalığı, Menopoz, Aşırı kilolu olmak , Kullanılan bazı ilaçlar, Tüberküloz, Lösemi, HIV/AIDS hastalığı gibi bir çok nedene bağlı aşırı terleme gelişebilir.

AŞIRI TERLEME EN ÇOK HANGİ BÖLGELERDE GÖRÜLÜR ?

–El Aşırı Terlemesi

–Ayak Aşırı Terlemesi

–Koltuk Altı Aşırı Terlemesi

–Yüz Aşırı Terlemesi

–Saçlı Deri (Kafa Derisi) Aşırı Terlemesi

–Alın Aşırı Terlemesi

–Ense Aşırı Terlemesi

AŞIRI TERLEME İSTENMEYEN HANGİ DURUMLARA NEDEN OLUR ?

El Aşırı Terlemesi Olan kişiler ; İnsanlarla el sıkışmak, tokalaşmak sorun haline gelir. Çoğu hasta yazı yazamadığından ,uzun süren sınavlarda kağıt üzerine mendiller peçeteler koyarak yazı yazmaya çalıştıklarından ve bilgisayar klavyesinin su içinde kalmasından iş yaşamlarının çok ciddi etkilendiğinden şikayet ederler.

Ayak aşırı terlemesi olan kişiler ; Ayakkabı giymekte zorluk çekmek, terlik ve ayakkabı içinde ayağın kayması ve sıklıkla terin  kötü ayak kokusu yaptığından şikayet ederler. Ayaklarda aşırı terleme ; ayaklarda hep ıslaklık ve nem yaptığından mantar enfeksiyonu gelişimi için zemin hazırlar. Hem ayak parmak aralarında hem de ayak tırnaklarda mantar enfeksiyonu kolaylıkla gelişir.

Koltuk Altı Aşırı Terlemesi olan kişiler ; Hastalar daha çok kötü Kokudan ve bu bölgeden su akar gibi terledikleri için terin kıyafetlerinden kötü bir görüntü yaratmasından şikayet ederler. Koltuk altı aşırı terlemesi olan çoğu hasta yanımda yedek kıyafet taşıyorum su gibi terliyorum ve kıyafetim özellikle öğlen saatlerinde su içinde kalıyor ve değiştirmek zorunda kalıyorum diye şikayet ederler. Aşırı terleyen kişilerin en çok rahatsız olduğu konulardan diğeri de terin kokmasıdır. Sosyal hayatı oldukça zorlaştıran bir durumdur. Kişiyi, toplum içinde sıkıntılı bir ruh haline sokar. Bu ruhsal bozukluğun yanında; Aşırı terleme  bakterilerin ve mantar enfeksiyonlarının gelişmesi içinde zemin yaratır.

BOTOKS İLE AŞIRI TERLEME TEDAVİSİ

Aşırı terleyen bölgeye 1cm aralıklarla botoks enjekte edilir. Öncesinde İyot-Nişasta testi yapılarakta aşırı terleyen alan tespit edilebilir. Botoks bu alanda normalden çok çalışan ve bu nedenle aşırı terlemeye neden olan sempatik duyarlılığı azaltır ve aşırı terleme durur. Son derece güvenli bir yöntemdir ve hiçbir yan etkisi yoktur.  Aşırı terleme tedavisinde uygulanan bu botoks tedavisinin ortalama etki süresi 6-8 aydır. 1yıl kadar süreli etkili olan hastalarda olmaktadır. Kişinin sosyal yaşamını sıkıntıya sokan zaman zaman kabus olan bu aşırı terleme çok kısa süren bu botoks uygulaması ile çok etkili bir şekilde tedavi edilmiş olur.

AŞIRI TERLEME TEDAVİSİNDE KALICI ÇÖZÜM : ALTIN İĞNE RADYOFREKANS LAZER TEDAVİSİ

Altın iğne radyofrekans benim kliniğimde en sık kullandığım aşırı terleme tedavisinde çok etkili ileri bir lazer teknolojisidir. Aşırı Terleme tedavisinde çok etkili bir tedavi olmasının yanı sıra etkilerinin kalıcı olması esas önem taşımaktadır. Tüm hastalar aşırı terleme tedavisinde botoks uygulamasına alışık oldukları için lazer teknolojisinin onlara sunduğu bu hizmetle yeni yeni tanışıyor. Botoks aşırı terleme tedavisinde en sık kullandığımız  etkili bir tedavi olsada etkileri geçicidir. Botox ile aşırı terleme tedavisinin etkisi 6 ay maksimum 1 yıl içinde etkisi sona erer ve hasta tekrar terlemeye başlayabilir. Oysaki Altıniğne radyofrekans lazer ile aşırı terleme edavisinde kalıcı sonuçlar almaktayız.

AŞIRI TERLEME TEDAVİSiNDE ALTINİĞNE İLE KALICI ÇÖZÜM KAÇ SEANSTA ALINMAKTADIR ?

Her hastanın terleme şiddeti, yaşam şartları , genetik yapısı, hormon düzeyleri, ruh hali hatta beslenme ve uyku düzeni bile bu tedavilerin sonucunu etkiler. Dolayısıyla her hasta için aynı seans sayısını vermek olanaksızdır. Ama ortalama 3 ile 5 seans aralığında çok başarılı sonuçlar almaktayız.

AŞIRI TERLEME TEDAVİSİNDE ALTIN İĞNE RADYOFREKANS LAZER TEDAVİSİ FİYATI?

Aşırı terleme tedavisinde altın iğne radyofrekans lazer tedavi fiyatı hakkında bilgi almak için 0212 215 54 99 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.
Bu web sitesi Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Bu site reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Sitedeki her bilgiyi ya da sağlık sorunlarını ziyaretçiler mutlaka doktora danışmalıdırlar.

Online Randevu Alın

Aşağıdaki Formu doldurun, en kısa zamanda size dönüş yapalım.