Benlerin Alınması

Home Benlerin Alınması

Benlerin Alınması

Benlerin Tanı Ve Takibi

Ben tanı ve takibi çok önemli ve bazı durumlarda hayat kurtarıcıdır.

Kanser riski taşıyan bir ben erken tanınır ve çıkartılırsa çok hızlı metastaz yapan ve tüm kanserler içinde en kötü seyredebilen Malign  Melanom riskini ortadan kaldırmış oluruz ve bu hayati önem taşır.

BENLER HANGİ SIKLIKTA TAKİP EDİLMELİDİR ?

Dermatoskopi cihazı ile kolaylıklla riskli benler işaretlenir. Matematiksel olarak bir bendeki malingn melanom gelişim riski hesaplanır.

Çok yüksek risk taşıdığı düşünülen benlerin  hemen eksize edilmesi ve histopatolojik tetkik istenmesi en doğru olanıdır.

Vücudunda çok sayıda ben olan insanların 6 ayda bir  veya en az yılda bir kere Benlerini bir dermatoloğa göstermesi çok önemlidir.

Yüksek dönüşüm riski taşıyan benlerin tespit edilmesi ve bu benlerin takibi ve çıkarılması hayati önem taşımaktadır.

BENİNİZDEKİ HANGİ DEĞİŞİKLİKLER DERİ KANSERİ RİSKİ TAŞIR ?

–A–Asimetri–benin şeklinin değişmesi

–B–Border Düzensizliği

–Colour–Benin renginde değişiklik olması ve bende 4 ten fazla renk görülmesi

–D–Different Stucture– Benin üzerinde farklı bir yapının gelişmesi, kanaması veya kaşınması,kabuklanması  —

Yani bende bir acayipleşme, farklılaşma, büyüme, yapısının değişmesi, kanaması, gibi normalden sapan her türlü değişim çok önemlidir ve hemen bir dermatoloji uzmanının görmesi çok doğru olacaktır.

BENLERLE İLGİLİ YANLIŞ İNANIŞLAR

”Benlere Dokunulmaz ”

”Benler Alınmamalıdır”

”Benini Aldılar ve Sıçradı ,Yayıldı ”

Bütün bunlar tamamen yanlış inanışlardır. Eğer Cilt Doktorunuz sizi muayene ettiyse ve dermatoskopi ile benininizde bir kanser gelişim potansiyi gördüyse yada beniniz kansere dönüşmüş ise en kısa zamanda hemen o benin total olarak çıkarılması en doğru olanı ve hatta hatınızı kurtaracak olan harekettir.

Eğer beniniz kanser riski taşıyorsa ve kanserse onu orada bekletmek tam tersine vücudunuza metastaz yani diğer alanlarda kanser gelişimi için büyük tehlikedir.

Yani benlere dokunulmaz, benler alınmaz inanışı oldukça tehlikeli ve tamamen yanlış bir inanıştır!!

Riskli benlerinizi izin verin doktorunuz alsın.

Bu erken tedavi hayatınızı kurtaracaktır!!!

HANGİ BENLER DERİ KANSERİNE DÖNÜŞÜR ?

Displastik nevus

Blue nevus

Konjenital dev kıllı nevus-doğumsal büyük benler

Bu benlerein tanısı; ben tanı ve tedavisi yapan uzman iyi bir cilt doktoru tarafından konulmalıdır.

HANGİ DURUMLARDA DERİ KANSERİ RİSKİ ARTAR ?

Açık tenli, renkli gözlü, sarı-kızıl saçlı -çilli olmak-deri tipi 1-sarı ırk

Güneş yanığı öyküsü olmak (Özellikle çocukluk döneminde şiddetli güneş yanığı öyküsü olmak)

Vücutta çok sayıda benin olmak

Doğuştan çok büyük benlere sahip olmak

Daha önce melanom tanısı almak

Ailesinde melanom veya deri kanseri öyküsü olmak

HANGİ BENLER ALINMALIDIR ?

Yüksek oranda deri kanseri riski taşıyan benler alınmalıdır. Ben tanı ve takibi ile özellikle ilgilenen iyi bir dermatoloji uzmanı tarafından bu karar verilebilir. Yüksek risk taşıyan benler değişim gösteren bir acayipleşen,kanayan ,kaşınan, şekli değişen büyüyen, yada aniden oluşan bir tuhaf doku , doğuşatan beri var olan büyük benler ; bütün bunlar cilt doktoru tarafından değerlendirilip alınmasına karar verilen benler mutlaka alınmalıdır.

BEN ALINMASI TEHLİKELİ Mİ ?

Ben alınması tehlikeli değildir. Aksine özellikle kanser riski benlerin alınmaması tehlikelidir. Deri kanseri riski taşıyan bir beni vücutta tutmak onu kanser olması için beklemektir. O nedenle ben alınması tehlikeli değildir.

ET BENLERİ NEDİR ? ET BENLERİ NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

Et benleri gerçek bir ben sınıfına dahi girmezler, derinin birer uzantısı olarak kabul edebiliriz. Et benleri en çok ; boyun, koltuk altları, göğüs altları, kasıklar, yüzde, göz çevresinde olmak üzere vücudun her yerinde görülebilirler. Daha çok görsel kozmetik bir sorun yaratırlar. Et benleri bulunduğu bölgeye göre elin takılması, banyo yaparken, masaj olurken elin takılması , et benin kopması korkusu ve görsel hoş olmayan sorunlar yaratır. Özellikle boyunda çok sayıda kahverenkli et benleri kirliymiş gibi bir görüntü yaratabilir. Et benlerinin alınması oldukça kolay ve basittir. Çok kısa sürede lazer ile et benlerinin alınması yada elektrokoterizasyonla et benlerinin yakılması ile et benlerinizden kurtulabilirsiniz.

BEN ALINMASI YÖNTEMLERİ

Benin öncelikle tanısının konulması sonra nasıl bir şekilde alınacağına dermatoloğunuzun karar verilmesi gerekmektedir. Çünkü bütün ben tipleri aynı şekilde alınmaz. Her benin alınma biçimi farklıdır. Tabi en önemli konu iz bırakmadan ben aldırmak için en uygun yöntemin seçilmesidir.

LAZERLE BEN ALDIRMA

Teknolojinin bize sunduğu son derece konforlu bir yöntemdir. Lazerle çok sayıda ben kolaylıkla yok edilebilir.

ELEKTROKOTERİZASYONLA BENLERİN YAKILMASI

En yaygın kullanılan ben yakma işlemi elektrokoterizasyon yöntemiyle benlerin alınmasıdır.

RADYOFREKANS YÖNTEMİYLE BEN TEDAVİSİ

Radyofrekans yöntemiyle benlerin tedavisi de en sık başvurduğumuz yöntemlerden biridir. 

TOTAL OLARAK BENLERİN ÇIKARILMASI

Bazı benlerin lazerle alınması yada elektrokoterizsyonla yakılarak tedavisi mümkün değildir. Bazı benlerin total eksizyonla tamamının derinin tüm katlarıyla beraber çıkarılması gerekmektedir. Bu durumlarda küçük bir cerrahi müdahale ile beni bütün olarak çıkararak alabiliriz.

BEN ALIMI FİYATI?

Ben alımı fiyatı, alınacak ben sayısına ve alınma şekline göre değişmektedir. Ben alımı fiyatları hakkında bilgi almak için 0212 215 54 99 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.
Bu web sitesi Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Bu site reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Sitedeki her bilgiyi ya da sağlık sorunlarını ziyaretçiler mutlaka doktora danışmalıdırlar.

Online Randevu Alın

Aşağıdaki Formu doldurun, en kısa zamanda size dönüş yapalım.