Burun Estetiği (Rinoplasti) Nasıl Yapılır?

Home Burun Estetiği (Rinoplasti) Nasıl Yapılır?

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nasıl Yapılır?

Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatlı ve ameliyatsız olmak üzere 2 şekilde de yapılabilmektedir. Ameliyatlı burun estetiği kalıcı sonuçlar elde etmek için daha doğru tercihtir. Ameliyat olmaya karar vermeden önce burun yapısı hakkında bilgi sahibi olmakta fayda vardır, burun kabaca 3 bölümde incelenebilir.

1. Solunan havayı ısıtan ve nemlendirme görevinde olan hava yolunu kaplayan yumuşak etli iç kısım mukoza olarak adlandırılır. Koku almamızı sağlayan kısımda mukoza yapısında bulunur.

2. Orta kısımda ise kıkırdak ve kemikten oluşan yapılar bulunur. Bu bölge sert yapılardan oluştuğu için nefes alımı sırasında burnun büzüşmesini engeller ve solunan havanın daha rahat bir şekilde ciğerlerimize akımını sağlar. Orta yapıda bulunan eğrilikler direk olarak burun şeklini etkiler.

3. Mukoza tabakasını ve orta kısımda bulunan yapıları örten kas ve cilt dokusundan oluşan dış kısımda burun şeklinin oluşmasında etkilidir. Bu tabakanın kalınlığı yaklaşık olarak 2mm’dir. Burunda şekli bozukluğu ve kaba görünmesinin temel sebeplerinden birisi bu tabakanın 2mm’den daha kalın olmasıdır. Bu tabakanın inceltilmesi mümkün olmaz.

Burun estetiği yaptırmak isteyen kişinin ilk öncelikle bu 3 kısımdan oluşan burun yapısı incelenir ve hastanın istekleri doğrultusunda sorunun kaynağı kararlaştırılır.

Ameliyattan sonra hasta her ihtimale karşı 1 gün gözetim altında tutulması gerekir. Ertesi gün eve gitmesinde bir sakınca yoktur. Bazen hastanın genel durumu iyi ise ameliyattan 3-4 saat sonra da eve taburcu edilebilir.

Burun estetiği çok ağrılı olmayan bir ameliyattır. Ameliyattan sonra oluşacak ağrılar, ağrı kesicilerle kolayca giderilebilir. Oluşabilecek morarma ve şişliklerde 4 günden sonra azalmaya ve 7-10 gun civarinda yok olmaya başlamaktadır. Hastanın günlük iş hayatına geri dönebilmesi için ortalama 10 gun süre yeterli olacaktır. Burun yapisinin tam oturabilmesi icin 6-9 aylik bir sure gecmesi gerekir.

Burun Estetiğinin Faydaları Nelerdir?

Burun yüzümüzdeki en dikkat çekici organımızdır çünkü yüzün tam orta bölümünde bulunur, bu yüzden estetik açıdan ve işlevsel olarak yüzdeki en çarpıcı yapıdır. Yüz yapısı ile orantısız olan bir burun kişide güven kaybına  sebep olabilir. Bu yüzden hem estetik açıdan dışarıdan bakıldığında daha hoş bir yüz hatlarına sahip olması ve kendini daha iyi hissetmesi icin  burun ameliyatı yaptırmasında yarar vardır. Görüntü dışında sağlık sorunlarından dolayı da burun estetiği yapılabilir. Nefes almakta zorlanan kişiler burun ameliyatı sonrasında bu sorunlarında kurtulabilirler, günlük hayatlarında ve uykularında daha rahat nefes almaya başlarlar.

Burun Estetiğinin Riskleri Nelerdir?

Burun ameliyatında en sık karşılaşılan sorun daha çok estetik açıdan olabilir. Ameliyat sonrasında hastanın doktor tavsiyelerine tam uymaması, masajlarini doğru ve eksiksiz yapmaması sonucunda küçük düzensizlikler oluşma ihtimali vardır. Bu tarz sonuçları düzeltmek için tekrar ameliyat olmak gerekebilir. Yeni yapılacak olan ameliyat genelde basit bir törpüleme işlemi veya basit bir sütür teniği ile  giderilebilir ve aynı gün eve dönülebilir. Hasta ameliyat olmadan önce bu olasılıkları da düşünerek karar vermelidir.