Tırnak Batması Tedavisi

Home Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak batığı olan hastaların tırnak batması tedavisi için ilk başvurduğu yer genellikle kuaförler ve ayak bakım merkezleridir.

Tırnak batması ile kuaföre başvuran hastalara genellikle; pedikürle batık tırnağın bası yapan kısmı kesilir. Ardından çeşitli ayak merkezlerinde uygulanan ılık kompresler, pamuk veya tel sistemi ile tırnak yatağının genişletilmeye çalışılması ile çözüm aranır.

Ancak tırnağın yumuşak dokuya batmasındaki temel sebep olan tırnağı uzatan kök oradan uzaklaştırılmadıkça yapılan tüm geçici işlemler sonuç vermeyecektir.

TIRNAK BATMASI NEDEN OLUR ?

Tırnak batmasının en sık sebepleri 

Tırnakları yanlış kesmek ; İçeriye doğru oval ve çok kısa kesmek tırnak batmasını tetikleyebilir

Sivri uçlu ayakkabılar giyinmek

Gebelik

Tırnak şekil bozuklukları

Tırnak mantar enfeksiyonları

Kötü tırnak bakımı

Genetik tırnak yapı bozuklukları

Doğuştan batık tırnak ile doğan bebekler

TIRNAK BATMASI TEDAVİSİNDE TIRNAĞIN TAMAMEN ÇIKARILMASI DOĞRU MUDUR ?

Tırnak batması tedavisi olmak isteyen hastalara yapılan önemli yanlışlardan biri ise tırnağın bütün olarak tamamının çekilmesidir. Bütün olarak çekilen tırnak ne yazık ki aynı şekilde batık olarak geri çıkacaktır.

Tırnak batmasında kesin çözüm son derece basittir. Sadece batık olan kısmın kökü ile çıkarılması ve bu kök kısmının zedelenerek tekrar etmesi önlenerek tırnak batması sorunu kesin olarak çözümlenir.

TIRNAK BATMASI TEDAVİSİ NASIL YAPILIR ?

Tırnak batması olan kısım lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra batık olan kısım tırnak yatağı ile birlikte ince bir şerit halinde çıkarılır. Sadece batığı oluşturan ve onu uzatan yatak yani kök kısmı çıkarıldıktan sonra ; tırnak batığına sebep olan kök kısmı törpülenerek ; tırnak batması kesin tedavi edilmiş olur.

Tırnak batması tedavisi bu kadar kolay ve basittir. Tırnak batması çok ızdıraplı, ağrılı bir durumdur. Hastaların ayakkabı giyinmelerine, normal rutin hayatlarına devam etmelerine hatta uyurken bile ağrı çekmelerine neden olan bu durum; son derece etkili olan bu işlemle tedavi edilir. Tırnak batması tedavisi çok kısa sürede tamamlanır; işlem sonrasında herhangi bir istirahat dönemi gerekli değildir, aksine hasta batık olan kısım artık çıkarıldığı için rahatlamıştır ve hemen günlük yaşamına ve iş hayatına dönebilir. Enfeksiyon gelişim riskini önlemek için gerek görülürse kısa süreli sistemik antibiyotik veya topikal olarak uygulanabilecek kremlerle tedavi tamamlanmış, hasta sağlığına kavuşmuş olur.

TIRNAK BATMASI HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

Tırnak Batmasının Evde Tedavisi Mümkün mü? Tırnak batmasında Tel Uygulaması Evde Yapılır mı?

Evde yada tırnak bakım merkezlerinde yapılmaya çalışılan; batık kısma konulan pamuk tedavileri, tırnak tel tedavileri ; tırnağın yapısını bozup tırnağın kırılmasına sebep olabilirler . Bu evde tırnak bakımı, Evde tırnak batmasını tedavi etme çabaları durumu daha komplike bir hale getirebilir.  Bu nedenle bu tip uygulamaları evde yapmamanız ve en dorusu tırnak batması tedavisi konusunda uzman bir dermatoloğa cilt doktoruna gitmeniz en doğru yol olacaktır.

Tırnak Batması İçin Evde bir alet gerekli midir?

Batık tırnak tedavisi kolay değildir. Evde yada maniküristler tarafından yapılmamalıdır. Tırnak Batması konusunda Uzman olan doktorlar tarafından yapılması daha doğru olacaktır.

Maniküristler tarafından kuaförlerde zorlanarak çıkarılmaya çalışılan Batık tırnak enfeksiyon eklenmesi ile de çok daha komplike bir hal alabilir.

Tırnak Batması İltihaplanırsa Enfeksiyon Olursa Ne Yapmak Gerekir?

Hemen cilt doktorunuza başvurmanız ve antibiyotik tedavisine başlanması ve bir an önce tırnak batması tedavinizin planlanması doru olacaktır.

Tırnak Batması Tedavisi Kalıcı mıdır?

Tırnak Batması tedavisi özel bir cerrahi tekniktir. Bu tedaviyi bilen iyi bir cilt doktoru  tarafından uygulanmalıdır. Bu konuda uzman bir dermatolog batık kısmı kök ile çıkarıp; batığa neden olan kök kısmıda törpülerse tırnak batması kesin tedavi edilmiş olur. Ancak tüm bunlara rağmen yine yapılan tırnak kesim hataları, kötü tırnak bakımı, sivri uçlu ayakkabılar giymek batığının tekrar etmesine yol açabilir.

Tırnak Batması Kremle tedavi edilir mi ?

Tırnak batmasını tedavi edecek herhangi bir krem yoktur.  Batığı oluşturan kök kısım çıkarılmadığı sürece ;Tırnak batması tedavisinde kullanılan kremler, pamuk uygulaması,tel uygulaması gibi işlemler sonuç vermeyecektir.

El Tırnaklarında da Tırnak Batması Olur mu?

Ayak bölgesinde sık karşılaşmamıza rağmen elde de tırnaklarında da  batık gelişmesi mümkündür.

Tırnak Batması Tedavisi Ağrılı bir işlem midir?

Tırnak batması tedavisi tırnak batığın olduğu bölgeye lokal anestezi uygulanarak yapılır. Böylelikle herhangi bir acı ağrı hissedilmez. İşlem sonrasında batık kısımda çıkarıldığı için geldiğinden çok daha rahatlamış bir şekilde batık tedavisi de yapılmış bir şekilde normal hayatına hemen dönebilir.

TIRNAK BAKIMI - TIRNAK SAĞLIĞIMIZ

Tırnak sağlığımız önemlidir. Güzellik ve estetiğimizin de önemli bir parçasıdır. Tırnak mantarı olmamak,tırnak batması yaşamamak için hem el tırnaklarımızın ; hem de ayak tırnaklarımızın bakımına özen göstermeliyiz. Tırnaklarımızı çok kısa ve içe doğru değilde düz kesmek, banyodan yada havuzdan denizden çıktıktan sonra tırnaklarımızı kurulamak, çok sivri uçlu yüksek topuklu ayakkabılar giymemek, ayakları çok terleten sentetik çoraplar değilde pamuklu çoraplar giymek çok doğru olacaktır. Tırnaklar köklerinden ve kan yoluyla beslenir ve esas besini keratin yani proteindir. Bu sebepten proteinden zengin beslenmek ; bol yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller tırnaklarımızın sağlığı için çok faydalıdır.

TIRNAK BATMASI TEDAVİSİ FİYATI?

Tırnak batması tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için 0212 215 54 99 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.
Bu web sitesi Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Bu site reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Sitedeki her bilgiyi ya da sağlık sorunlarını ziyaretçiler mutlaka doktora danışmalıdırlar.

Online Randevu Alın

Aşağıdaki Formu doldurun, en kısa zamanda size dönüş yapalım.

google