Akne (Sivilce) Ve Akne İzlerinin Tedavisi

Home Akne (Sivilce) Tedavisi

Akne (Sivilce) Tedavisi

Sivilce (Akne) Nedir?

Akne (sivilce) yağ bezlerinin hastalığıdır. Cildin yağ sentezinin fazla olması ile oluşur.  Akneyi asıl oluşturan esas zemin yağ sentezinin fazla olmasınedeniyle gelişen siyah ve beyaz yağ butonlardır; yani komedonlardır. Bunların üzerine bakterilerin eklenmesiyle sivilce oluşur. Bazen bu sivilceler çok şiddetli nodüller ve kistler şekilinde olabilir ve deriye büyük zarar vererek çukurlar ve yapışıklıklar oluşturarak iyileşirler. Böylece akne izleri, yani akne skarları gelişir.

Sivilce yaşamın her döneminde görülebildiği gibi en sık ergenlik döneminde karşımıza çıkar.

Yağlı, gözenekli, siyah noktalı, iltihaplı sivilceli ,kırmızı lekeli ve izlerle dolu bir yüz genellikle hoş görünmez. Sivilceli kişi temizliğine dikkat etse bile, cildi temiz değilmiş görüntüsü verebilir. Bu durum özellikle dış görünüşün çok önemli olduğu ergenlik çağında  ruh sağlığını da olumsuz yönde  etkileyebilir. Kişinin kendine olan öz güvenini bozar. Yetişkinlik çağda oluşan sivilceler yine dış görünüşün bozulmasına ve kişinin kendine olan güveninin bozulmasına neden olmaktadır.

Sivilce dünyada en sık görülen yaygın bir hastalıktır. Sivilceler kalıcı izler bırakabildiği için erken tedavisi çok önemlidir. Sivilce derin izler bıraktıktan sonra bu izleri gidermek tedavi etmekte kolay değildir.

Sivilce en çok yüzde görülmekle beraber; vucudun diğer bölgelerinde de sırt, göğüs,omuzlar ve kalça üzerinde de görülebilir.

SİVİLCE (AKNE ) NEDEN OLUŞUR ?

Sivilce derimizin altında bulunan yağ bezlerinin hastalığıdır. Yağ bezlerinin sayı ve çapı her insanda tıpkı gözümüzün rengi gibi farklıdır. Yağ bezleri bazı insanlarda sayıca daha fazladır ve sentezleri de daha çoktur. Bu yağlı cilt tipidir. Bu yağ bezlerinden salgılanan yağ deri yüzeyine bir kanallar vasıtasıyla atılır. Yağ sentezi fazla olunca bu kanallar genişler ve içleri fazlaca yağla dolar ve tıkanır ; bunlar cildimizde siyah ve beyaz yağ butonları – yani komedonlar şeklinde görülür. Bu siyah ve beyaz komedonların yani yağ butonlarının üzerine bakterilerin eklenmesiyle sivilce-akne  gelişir.

SİVİLCE KİMLERDE DAHA ÇOK GÖRÜLÜR ?

Sivilce yağlı cildin hastalığıdır. Daha çok ergenlik döneminde görülür. Hormonal dalgalanmalar, Polikistik Over Hastalığı (PCO) , Sürrenal hiperplazi gibi hastalık durumlarında da akne sık karşımız çıkar. Stresli dönemlerde ve özellikle kadınlarda adet öncesi hormonal değişiklikler nedeniyle akne şiddetlenebilir. Sivilce en çok ergenlik döneminde görülse de aslında her yaşta görülebilen bir durumdur.

SİVİLCENİZ VARSA NELER YAPMAMANIZ GEREKİR ?

Sivilce yüzde hoş olmayan bir görüntü yarattığı için sivilceli kişiler çoğunlukla bu durumu fondoten ve pudra ile kapatmak isterler. Bu ise durumu daha zorlaştırır ; yüzün daha fazla yağlanmasna yol açarak sivilceleri artırır. 

İkinci en sık yapılan yanlış ise sivilcelerin sıkılmasıdır. Eğer sivilcelerinizi sıkarsanız daha büyük ve kötü bir akne geri gelecektir. Ayrıca sıkılan akneden iz kalma riski de çok yüksektir. 

SİVİLCELER RUH SAĞLIĞINI BOZABİLİR, DEPRESYON YAPABİLİR !! HATTA HAYAT BAŞARISINI ETKİLEYEBİLİR. SİVİLCELERİN-AKNENİN RUH SAĞLIĞI ÜZERİNE ETKİLERİ

Sivilce kişinin yüzüne ve tüm güzelliğine gölge düşüren bir durumdur.

Özellikle ergenlik döneminde akne problemi ciddi ruhsal problemler yaratabilir.

Ergenlik çağı dışında sivilce  özellikle genç kadınları yaygın olarak etkileyebilir. Genç kadınlarda karşı cins tarafından beğenilmeme, güzel görünme kariyer, iş hayatı vs hayat içinde kadınları bu yoğun akne ve akne izleri oldukça etkiler.

Stres oldukça sivilceler artar ve sivilcelerin artışı da stres yaratır. yani bir birini arttıran bir kısır döngü oluşur.  Sivilceli kadınlarda sosyal ilişkilerde zorluklar,sosyal fobi, keyifsizlik,depresyon görülebilir.

Yapılan çalışmalarda, sivilceli kişlerin daha sinirli oldukları saptanmıştır. Sivilceden dolayı kendine olan güvenleri azalmıştır. Dış görünümün bozulması nedeniyle depresyon çok sık görülür.

Sivilce beğenilmeme korkusu yaratabilir; bu kişiler göz temasından kaçınır,  saçlarını uzatarak yüzlerini saçlarıyla kapatmaya çalışırlar. Kambur dururlar. Bazı genç kızlar ise sivilcelerin gözükmemesi için, sivilcelerini arttırdığını bilmelerine rağmen, yoğun kapatıcı fondoten ve pudra kullanırlar.

Sırt ve göğsünde sivilcesi olanlar, spor aktivitelerine katılmaktan kaçınırlar. Kıyafet değiştirirken görünmek istemezler, gizlenirler,

Özellikle ergenlik döneminde yüzdeki sivilceler diğer yaşıtları tarafından alay konusu olabilir.

Bazı çocuklar, genç kadın ve erkekler yeni ilişkiler ve arkadaşlıklar kurmaktan kaçınırlar. Ergenlik çağında özgüven eksikliğinden insanlarla tanışıp arkadaş olmaktan dahi kaçınabilirler.

Akneli çocuklar oldukça utangaç görünebilirler. Bu nedenle, başka insanlar tarafından değişik ve itici bulunabilirler. Hatta bazılarında sosyal fobi gelişebilir.

Bazı sivilceli hastalar okula gitmeye isteksizdirler. Bazıları ise okulu terkederek eğitimlerini ve gelecekteki iş yaşamlarını dahi riske atabilecek kadar aknelerinden rahatsız olurlar.

Sivilce, kariyer seçeneklerini dahi azaltır. Dış görünüşe dayalı işleri tercih edemezler.Görsel sanatlar, sinema, oyunculuk ,mankenlik gibi işlerde sivilceli olmaları dezavantaj yaratabilir.

Sivilceli hastalar, iş başvurularında daha az başarılı olma riski taşırlar.Kendine güvensizdirler. İşe alacak kişileri etkilemeyi sivilcelerinden çok rahatsız oldukları için başaramayabilirler.

Bütün bunlar aknenin nekadar önemli bir hastalık olduğunu anlamak için yeterlidir.

Oysaki aknenin-sivilcenin kesin ve kalıcı tedavisi vardır !! İnsanı bukadar üzebilen yaşamı zorlaştıran bu durum yan etkileri yüzksek ağır ilaçlar içmeden kolaylıkla tedavi edilebilir.

SİVİLCE HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER

–Yağlı yemek,kuruyemiş,çikolata yemek sivilceyi artırır. Yiyeceklerle sivilce arasında bilimsel olarak gösterilmiş bir veri yoktur. Elbette fast food yemek sağlıksız beslenmek sivilceleri olumsuz etkileyecektir. Ancak sivilcenin nedeni olarak beslenmeyi gösteremeyiz. Ancak sağlıklı beslenmek tüm sağlığımız için olduğu gibi cilt sağlığımız içinde faydalıdır.

–Güneş sivilceye iyi gelir. Biraz güneş tüm sağlığımız için iyidir. Ancak yanacak kadar güneşlenmek ve sivilcelerin güneşle geçeceğine inanmak yanlıştır. Aksine lekelerin ve sivilcelerin daha kötü olmasına neden olabilir.

–Sivilce temiz olmamaktan oluşur. Sivilce yağ bezi hastalığıdır. Aşırı yağ sentezlenmesi ile oluşur. Elbette iyi temizlenemeyen iyi yıkanamayan bir ciltte sivilceler kötüye gider. Ancak sivilceli hastalara baktığımızda çoğunlukla sivilcesiz insanlara oranlara sivilceleri geçsin diye yüzlerini daha fazla yıkadıklarını görmekteyiz.

–Tonik sivilceye iyi gelir. Aksine tonik cilt üzerindeki yağı tamamen alacağı için rebaund daha fazla yağ sentezlenmesine yol açabilir. Doktorun önerisi olmadan tonik kullanmamak çok daha iyi olacaktır.

–Keselenmek sivilceye iyi gelir. Sivilce tedavisi komedonların tedavisyle başlar. Yani dış yüzeyi keselemekle sivilce düzelmez. Aksine ciltte tahriş ve negatif basınçla sivilcelerin artışına neden olabilir.

SİVİLCE TEDAVİSİ NASIL YAPILIR ?

Bana sıklıkla en iyi sivilce tedavisi nasıl yapılır ? en iyi sivilce kremi nedir , sivilce ilacı, sivilce maskesi olarak ne kullanmalıyım, sivilce lekelerim, sivilce izlerim nasıl geçer ? gibi sorular soruluyor. Ben kliniğimde akne kremi yada maskelere çok ihtiyaç olmadan; hem sivilceleri ; hemde sivilce iz ve lekelerini aynı anda geçirecek bir tedavi yöntemi uyguluyorum

Tedaviye sivilceye neden olan komedonların yani yağ butonlarının (siyah beyaz noktalar ) temizlenmesiyle başlıyoruz. Yani tedavinin başlangıcında aknenin sebebini ortadan kaldırıyoruz. Yapılan bu medikal cilt temizliğinin bakımının ardından   hasta için uygun olan tamamen doğal meyve asitlerinden oluşan  peeling işlemi uygulanır.  Ardından Fraksiyonel lazer ve Altıniğne Radyofrekans lazer tedavileri uygulanır. Böylece hem sivilceler hemde sivilcenin yarattığı , kırmızı yüz, kılcal damarlar,sivilce lekeleri ve sivilce izleri de aynı seansta tedavi edilmiş olur.

Her hasta için uygun olan yüz temizleme jelleri ve akne -sivilce krem tedavileri ve gerek varsa antibiyotiklerle  tedavi tamamlanır.

Sivilce izi tedavisi için kliniğimizde en çok kimyasal peeling ve altıniğne radyofrekans lazer ,fraksiyonel lazer, PRP , mezoterpi , kök hücre tedavileri kombine olarak kullanılmaktadır. Böylece hem sivilce hem de sivilcenin neden olduğu izler, lekeler, skarlar birlikte ve çok etkili bir şekilde tedavi edilmiş olur.

Sivilce eğer bir hastalığa bağlı ise altta yatan hastalığın tedavisine yönelik tedavi yaklaşımları daha doğru olacaktır. Örneğin hastada PCO- Polikistik Over Hastalığı varsa doğum kontrol hapları tedavisinde çok etkili olacaktır.

Yani her hastalıkta olduğu gibi sivilce tedavisi de hastaya göre değişmektedir. 

SİVİLCE - AKNE İZİ VE LEKELERİNİN TEDAVİSİNDE KULLANDIĞIMIZ YÖNTEMLER

Altın İğne Radyofrekans

Fraksiyonel CO2 Lazer

Kimyasal Peeling

Dermapen

PRP

Mezoterapi

Vitaminler

Peptitli solüsyonlar

Somon DNA Aşısı

Kök Hücre tedavileri

Sivilce – Akne İzi Tedavilerine Kullandığımız Yöntemlerdir.

SİVİLCE-AKNE İZLERİNİN TEDAVİSİNDE ALTIN İĞNE RADYOFREKANS

Bana sıklıkla sivilce izleri nasıl geçer ? sivilce izlerim için krem veya maske önerir misiniz diye sorular geliyor. Sivilce izleri krem veya maske ile ne yazık ki tedavi edilemiyor.  Akne ve akneye bağlı oluşan derin izlerin, skarların ve lekelerin  tedavisinde en etkili yöntemler lazer tedavileridir. Altıniğne akne -sivilce izlerinin tedavisinde en iyi en başarılı sonuç aldığımız yöntemlerin başında gelir. Aynı zamanda altın iğne ile ; gözenek sıkılaştırma , kırmızı yüz tedavisi , kılcal damarların tedavisi de aynı seansta yapılmış olur. Hastanın yüzünde hiçbir soyulma olmaması, yaz mevsiminde dahi yapılıyor olması sivilce izi tedavisi (akne izi tedavisi)’nde altın iğne radyofrekans yöntemini üstün kılmaktadır.

SİVİLCE -AKNE İZLERİNİN TEDAVİSİNDE FRAKSİYONEL LAZER

Özellikle akneye bağlı oluşmuş derin izlerin ve inatçı aknenin tedavisinde çok etkili bir tedavidir. Sivilce ve sivilce izlerinin tedavisinde uygulanan fraksiyonel lazer tedavisi özellikle tedavide zorlandığımız şiddetili akne ve çok derin izlerin tedavisinde oldukça etkili efektif bir tedavi yöntemidir. Aynı zamanda gözeneklerin sıkılaşmasında çok etkilidir. Sivilceye bağlı gelişen lekeler ve renk tonu eşitsizliğininde düzeltilmesinde fraksiyonel lazer ile başarılı sonuçlar almaktayız.

SİVİLCE -AKNE İZLERİNİN TEDAVİSİNDE KİMYASAL PEELİNG

Sivilceyi oluşturan esas kaynak yüzde bulunan siyah ve beyaz noktacıklar yani komedonlardır. Dolayısıyla esas akne tedavisi bu komedonların,yağ butonlarının  temizlenmesiyle olacaktır. Komedonlar çıkarıldıktan sonra yüze uygulanacak kimyasal peeling uygulamasıyla akne tedavisinin esas basamağı tamamlanmış olur. Akne ve akne izlerinin ve lekelerinin tedavisinde kimyasal peeling yöntemi  ilk seçeneklerdendir. Kimyasal peeling; Akne ve izlerini tedavi ederken ;hem cildi gençleştirir, hem gözenekleri sıkılaştırır, hem renk düzensizliklerini dengeler, hem de yeni akne çıkışlarını engeller. Sivilce tedavisnde oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.

SİVİLCENİN KESİN TEDAVİSİ VAR MIDIR ?

Sivilce tedavi edilebilir bir hastalıktır. Tabiki sivilcenin kesin tedavisi vardır. Bu formülize edilemez. her hastaya yaklaşım ve yapılacak tedavi aynı olmasa da sivilce kesin tedavi edilebilen bir hastalıktır. Burada en önemi konu tabiki sivilcenizi tedavi edeceğine inandığınız cilt doktorunuzdur. Sivilce tedavisi ile özellikle ilgilenen , bu konuda deneyimli uzaman bir hekime başvurmalısınız. ve bu doktor burası sivilceyi en iyi tedavi eden yer ve bu doktorda benim sivilcelerimi kesin çözer diyebilcek kadar güven duyabileceğiniz bir yerde tedavi olmalısınız.

SİVİLCELERİM TEDAVİDEN SONRA TEKRARLAR MI ?

Doğru bir tedaviden sonra doktorunuz size cildinize nasıl bakacağınızı da öğrettiyse ve size rutin kullanmanızı gereken ürünleri verdiyse ve sizde harfiyen uyguluyorsanız hiç sorun yaşamazsınız. En önemli konu tedaviden sonra doktorunuzun size verdiği reçeteyi düzenli kullanmaya devam etmek, fondoten kullanmamak, yağlı nemlendiriciler kullanmamak ve sivilcelerinizi sıkmamanızdır. Ama nadir de olsa olabilecek bir iki sivilcede doktorunuzun yardımıyla da  kolaylıkla kontrol altına alınabilir.

SİVİLCENİN YİYECEKLERLE İLGİSİ VAR MIDIR ?

Sivilcenin Yiyeceklerle bir ilişkisi olduğu bilimsel olarak gösterilmemiştir. Ama sağlıksız beslenmek, işlenmiş gıdalar, paket ürünler, fast food tüketmek tüm sağlığımıza kötü etkilediği gibi sivilcelerimizi de kötü etkiler. Sağlıklı beslenirsek sivilcelerimizde de iyiye gidiş olur. Ama sadece yiyecekler sivilcenin sebebi değildir.

SİVİLCE KARACİĞERDEN Mİ GELİR ?

Sivilcenin iç hastalıklarla ve karaciğerle hiçbir ilgisi yoktur. Sadece PCO Ve böbrek üstü bezi kalınlaşmasıyla giden bu iki durumda sendromun bir bulgusu olarak sivilce görülebilir. Sadece bu iki durumdan eğer doktor şüphelenirse laboratuvar tetkiki ister. Bunun dışında sivilce sebebi ile başvuran hastadan tetkik istemiyoruz. Sivilce sadece cildin yağlı olması ile ilgili bir durumdur. Yani yağlı cilt sebebiyle oluşur.

KESELENMEK SİVİLCEYE İYİ GELİR Mİ ?

Bu da sivilce ile ilgili yanlış inanışlardan biridir. Tabi ki düzenli banyo yapmak ve temiz olmak çok önemlidir ; ancak keselenmek tam tersine sivilceleri patlatıp iz kalmasına sebep olabilir.

GÜNEŞ SİVİLCEYE İYİ GELİR Mİ ?

Geçici olarak deniz suyu, tuzlu su güneş sivilceleri rahatlatır, ancak bu kalıcı bir çözüm değildir.  Bu etkiler geçicidir.

SİVİLCE- AKNE İZLERİ NASIL GEÇER ?

Sivilce izleri lekeleri, sivilceleri bıraktığı irili ufaklı deri çökmeleri sivilce skarları sivilce tedavisi için uyguladığımız tedavide aynı seansta düzelir. Yani biz sivilce tedavi ederken aynı zamanda izlerini de birlikte tedavi ediyoruz. Yaptığımız işlemlerin en güzel yanı da budur. İzler çok derin ise tedaviye Mezoterapiler, PRP , Somon DNA Aşısı, ve Kök hücre tedavisi de ekleyebiliyoruz.

İLAÇSIZ SİVİLCE- AKNE TEDAVİSİ VAR MIDIR ?

Aslında benim yapmaya çalıştığım tamda bu!! Yani hastalarıma yan etkileri yüksek ilaçlar vermeden hastalarımı iyileştirmek !! Zaten bu ilaçlarda yüz temizlenmeden yani bütün komedonlar hastanın yüzündeyken hastaya verildiği için bir tedaviden bir süre sonra bütün akneler geri gelir. Bu sebeple benim benimsediğim yol; sivilceyi kalıcı olarak tedavi etmek ,sivilcenin kesin tedavisini yapmaktır. Bu da esas olarak sebepi ortadan kaldırmakla olur. komedonlar temizlenip; üzerine peeling yapıldığında ve 2 farklı lazer de uygulandığında ortada akneye neden olacak zemin kalmaz , yağ sentezi baskılanır ve akne çıkışları durur. Bu tedaviyle aynı zamanda akne izleri, akne lekeri ve akne skarları da tedavi edilmiş olur.

EN İYİ SİVİLCE KREMİ HANGİSİDİR ?

Aslında en iyi sivilce kremi diye bir şey yoktur.  Ben de sivilcelere iyi gelen ve hastalarıma reçete ettiğim ve düzenli olarak kullanmalarını istediğim kremler öneriyorum. Ama her hastaya ve hastanın yüzündeki sivilcelere göre farklı kremleri tercih ediyoruz. Yani En iyi akne kremi diye bir krem yoktur. Doktorunuzun sizin için seçeceği sizin cildiniz için en iyi krem vardır.

SİVİLCE ve SİVİLCE İZLERİNİN TEDAVİ FİYATI?

Sivilce ve sivilce izlerinin fiyatı hakkında bilgi almak için 0212 215 54 99 numaraları telefondan bilgi alabilirsiniz.

SİVİLCEYİ EN İYİ TEDAVİ EDEN YÖNTEM NEDİR ?

Benim için sivilceyi en iyi tedavi eden yöntem, hastama yan etkileri yüksek ilaçlar vermeden akneyi en iyi tedavi edebilmektir.  Ben her hastalıkta olduğu gibi sivilce tedavisinde de  esas olarak sebebin ortadan kaldırılmasından yanayımdır.

Dolayısıyla var olan deri altındaki yağ butonları temizlenip; yağ sentezlenmesini baskılayan lazerler uygulandığında sivilce en iyi şekilde tedavi edilmiş olur.

Bu web sitesi Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Bu site reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Sitedeki her bilgiyi ya da sağlık sorunlarını ziyaretçiler mutlaka doktora danışmalıdırlar.

Online Randevu Alın

Aşağıdaki Formu doldurun, en kısa zamanda size dönüş yapalım.